Přejato z: http://www.dieselpower.zde.cz/

YAMAHA MT- 01

Pokud si myslíte, že Yamaha měla štěstí, když přivedla sportovní motorky a čtyřtaktní krosky na novou úroveň s omračující R1 a YZF 400 v roce 98' a nechala vsechny za sebou snažící se ji dohnat (ano, včetně Hondy), měli by jste se zamyslet ještě jednou. Yamaha se chystá udělat stejnou věc v segmentu power cruiserů.
Na motocyklové show v Tokiu byl k vidění stejně omračující koncept Yamahy MT-01. Nemyslete si, že toto je jednoduše koncept, který není určen k výrobě. MT-01 byl středem expozice Yamahy a ta spotřebovala mnoho času, energie a peněz na vývoj této motorky. Toto může být následovník V-Maxu nebo úplně nová třída motocyklů -- ještě si nejsme jisti, ale můžete očekávat, že Yamaha bude tuto motorku vyrábět a prodávat veřejnosti velmi brzo (zřejmě v trochu jiném hávu - současně umístěný výfuk by totiž spolujezdci spálil nohy).
Jednotlivé prvky stylingu MT-01 jsou vzpomínkami na V-Maxe -- částečně tvar bočních panelů na nádrži. MT-01 je extrémně strohý, připomínající nám v některých způsobech Buell kombinací stylu cruiseru s motorem v lehkém minimalistickém rámu.
Tato motorka slibuje překonat vše co kdy Buell udělal, nicméně... Motor se jeví jako něco pobného s 1600ccm V-dvojkou OHV motorem z Yamahy Road Star, ale kryty jsou jiné a můžete čekat, že motor bude vyladěn na větší výkon a točivý moment. Kombinace tohoto samozřejmě s lehkým šasi vyústí v novou úroveň provedení motocyklu V-dvojky OHV.
Jak už ozřejmily obrázky, mechanické části MT-01 dominují designu motorky. Spíše než obaleny designem jsou mechanické části a motor samy designem.
Upřímě, my si myslíme, že tato motorka je v mnoha ohledech dramatickým krokem kupředu. Předně, jste většinou šokováni designem, ale to postupně ve vás roste tím způsobem, že vás jeho podstata začne přitahovat. Tou podstatou je motor a mechanické části podvozku, samozřejmě, a když se podíváte na MT-01 tyto elementy vás udeří do tváře. Ne jako tlustý a těžký cruiser, nicméně zde jsou tyto elementy obnaženy a zůstává jenom funkčnost. Nádhera!
Vezměte si napřiklad zpracování zadního zavěšení, které se přemístilo na levou stranu válců v celé své nahé kráse. Tímto umístěním se soustředily masy motorky a je umožněn lepší přístup k zadnímu zavěšení. přece jen je to část designu sama o sobě -- část designu, která přitahuje spíše pro svoji funkčnost než pro vlastní přítomnost.
Dva přední brzdové kotouče a vícepístkové třmeny ve stylu Yamahay R1 kombinované s lehkou váhou stroje by uvedly novou úroveň v brzdění v segmentu criuserů a není zde žádný důvod k pochybám, že Yamaha nevyvinula novou úroveň ovládání a akcelerace.
Museli jsme se dívat na MT-01 delší chvíli a hluboce o ní přemýšlet, ale koncept a jeho provedení nás nadchly. Yamaha dosahuje na stejnou úroveň motorek s "duší" (tím se myslí s duchem, ne s tím co je v pneumatice, pozn. překl.) jaké příznivci Moto Guzzi znají a jsou za ně vděční mnoho let. Kombinující provedení a tlukot srdce velkého V-dvojčete.
Suma sumarum, myslíme si, že MT-01 reprezentuje takovy skok kupředu jako R1, ačkoli se tak stalo v jiném segmentu. Jenom Moto Guzzi jí konkuruje ve stejné aréně, ale Moto Guzzi byla vždy jako výborné, ale málo známé víno - oceňované jen pár znalci. Yamaha zřejmě vstoupila do tohoto proudu.
V Yamaze jsou lidé s hlubokým cítěním a jasnými vizemi budoucnosti mocyklů. Můžete dát miliony na výzkum a vývoj, ale nemůžete si koupit tuto vizi. Jenom lidský jedinec může toto mít - komise a korporativní byrokracie to obvykle ničí. Yamaha našla cestu k vyjádření těchto vizí v jejích výrobcích. Bravo!


mt10.jpg (61293 bytes)