MOTOTOUR 2000

Mohelnice 2. - 4. června 2000

 Mototour – sraz 1.Motoklubu Mohelnice získala za dobu své existence spoustu příznivců v řadách motorkářů z celé republiky. Částečně se na tom podílí termín konání, kterým je začátek června se stálým a krásným počasím ale hlavně místo konání a program.

Jako každý rok v tuto dobu veškerá pozornost při sledování  zpráv o počasí výjimečně nepatřila rosničkám, ale informacím o vývoji meteorologické situace a zaklínáním míst typu Biskajský záliv aby tam nevzniklo cosi, co by škrtlo plány na pohodové strávení víkendu na dvou kolech. Nicméně povedlo se, slunce bylo nejenom v duši, ale hlavně na obloze, tak se mohlo vyrazit.

Letošní Mototour slibovala kromě klasických akcí i pár nevšedních, takže účast byla vysoká, přilákáno bylo okolo 1000 motocyklů všech značek i kubatur.

 Ti nejzkušenější, pravidelní účastníci srazů se začali sjíždět v pátek okolo 15. hod., mrkli jak je situováno podium a mizeli na druhou stranu…protože všichni víme, že umístit si stan tam, kam míří gigawatty rockového nářezu, není nejlepší nápad, pokud tedy nejsem extrémní pařič nebo se nehodlám uvést do narkotického stavu…některým nic jiného nezbývalo, protože Quercus a Wizard končili kolem třetí ráno.

Pátek je vždy takový startovací den, hlavní nápor se očekává v sobotu a i tento sraz nebyl výjimkou..všichni se bavili, lidu bylo akorát aby fronta na pivo nepřesáhla únosných 15 minut a nad hlavou občas prohrčelo rogalo s bikerem na tandemu. Kolik to stálo nevím, ale moc to nebylo, zájem byl veliký, protože závislost na adrenalinu je nám vlastní a rogalo s motocyklovým motorem nabízí třetí rozměr pohybu…nooo, jen mě mrzí, že jsem se nedostal na řadu, třeba to vyjde v roce 2001. K dispozici byla půjčovna minibiků, terénní čtyřkolka, stánky prodejců všeho možnýho co má co dočinění s motorkama a tetovací salon. Ale pátek nepátek , motorky přijížděly dlouho do noci, kemp se plnil a za chvíli hučel obvyklou směsí rockové hudby a popojíždějících motorek.

Sobotní ráno nás přivítalo letní oblohou, tak jak se na motosraz sluší a patří. Od časných hodin přijížděly kolony motorek a kemp se rychle plnil. Pro žíznivé motorkáře byla připravena jedna velká stanová pivnice odhadem pro 150 lidí s dvěmi pípami a zásobami Gambrinusu, jedna regulérní restaurace a další stánky s občerstvením, grilovaná kuřata apod., myslím, že nikdo nestrádal. V 9.00 začaly soutěže,  k dispozici byl Dynojet, který byl v permanenci celý den do pozdních hodin a všichni víceméně čekali na vyjížďku, která slibovala nevídané..taky kdy se Vám povede jet v koloně, někteří bez helem, za policejní asistence (policie na Vaši straně barikády, zastavuje auta, ten maják po Vás nic nechce, je tu pro Vás, prostě šok..).  

 Ve 13. 00 se začaly řadit biky k vyjíždce, pro členy 1.Motoklubu začala perná práce s organizací a uzavíráním příjezdových cest k hlavní trase kolony, protože někteří fotříci v nablýskaných plechovkách prostě nechtěli pochopit mimořádnou situaci, nicméně stačilo pár důrazných gest, motorka v cestě a pohled na tunu motorkářů majestátně plujících kolem aby i největší osel pochopil, že způsobení incidentu je výrazná netrefa, kterou by nemusel ve zdraví přežít…  

Celá vyjížďka byla synchronizována  s akcí olomouckého klubu Motocyklon, příjezd cca 600 motorek a následné seřazení byl signálem k zahájení hlavního programu na olomouckém stadionu, kdy součástí bylo i představení Pavla Hanzlíka vo co gou při streetfighters show. Nicméně musím konstatovat, že to organizátoři nezvládli podle představ mých a asi i Hanzlíkových,  protože Pavel neměl vzhledem k množství diváků – naprostých laiků s dětmi, babkami a tetkami možnost předvést co umí, místy měl i problém se otočit. Motorkáři chápou, že ne vždy to musí vyjít, ale laici byli naprosto klidní, i když se na ně Pavel řítil po předním kole.. osobně jsem dost trnul, ale i tak to stálo za to, Motocyklon dělal první akci, která nemohla být zisková, přilákala davy lidí, ukázala lidem spoustu krásných motorek a pobavila i motorkáře. A o to šlo..

Následovala volná zábava s individuálním návratem do kempu Morava, všichni to zvládli ve zdraví i přes nějaké to pivo vypité na stadionu i démoni bez helem.

Pro bahnomily byla připravena separé enduro vyjížďka, když jsem viděl, jaké koule bahna se vrací do kempu, nezáviděl jsem jim, ale rozzářené oči v helmách mě ujišťovali, že asi netuším, o co přicházím. Každému co jeho jest. Pro supersporty je lákadlem tříproudá silnice první třídy Mohelnice – Moravská Třebová – známý to „mohelničák“ se spoustou rychlých zatáček a poměrně kvalitním povrchem. Různé laděnky zpívaly do západu slunce, mnoho rychlíků využilo příležitosti.

Rockovou palbu měl na starost Easy Rider a Janis Joplin revival, šlo jim to moc pěkně, klasickým vyvrcholením akce byla soutěž o mokré tričko, která se zvrhla téměř ve strip show, kdy partnerky a motorkářky v úsilí získat hlavní cenu – kožený křivák – ze sebe ve finále servaly i ona mokrá trička…nebylo jednoduché zvolit vítězku..profesionální  strip show a ohňostroj završil oficiální program, následovala volná zábava do časných ranních hodin za asistence vykuchaných laufů, vyhecovaných kolečkářů (to nejsou invalidi, to jsou ti co dělaj kolečka..). 

Pěkně nám ten den ubíhal při klasických debatách, popíjení gambáče a poslouchání rockové muziky.

Neděle je na srazu mrtvej den –  všichni pomalu střízliví, motají se kolem stanu, hledají věci co během bouřlivé noci poztráceli, někteří se seznamují s překvapením, co se probudilo vedle, někteří se rozvádějí a rozcházejí, další dávají vydělat prodejcům motopříslušenství při nákupech páček, blinkrů a gum zničených během minulé noci, ale všichni se určitě těší na další ročník Mototour pořádané 1. Motoklubem Mohelnice !!!

 

Pro web a Motoráj napsal a navzpomínal    Mecan


Mrkněte na stránky JoDik:

http://jodik.spsemoh.cz/mototour2000/index.htm