Mohelnický WINKL 5. srpna 2000

Memoriál Jana Šebesty

sprint motocyklů na 400 m

    V sobotu 5.srpna uspořádal 1.Motoklub Mohelnice 5. ročník volného závodu ve sprintu na 400 m, Mohelnický Winkl - memoriál Jana Šebesty. I když si s pořadateli z počátku nepříjemně pohrávalo počasí, nakonec se jim přece jen podařilo tuto loterii vyhrát a trať byla včas připravena. A suchý povrch, což je pro sprint velmi důležité, očekával prvního jezdce tréninku. Ten byl odstartován společně pro všech devět kategorií, ty byly vypsány takto: seriové motocykly do 50, do 350, do 600, do 850 a nad 850 ccm, dále motocykly enduro, motocykly chopper, motoveteráni a volná kategorie pro automobily a speciály.
 
 

    Do závodu se přihlásilo rekordních 116 jezdců. A ve startovním poli mohli diváci vidět jak nejmodernější techniku zastoupenou např. Kawasaki ZX 12 Ninja o výkonu 183 koní, Suzuki GSX-R 1300 Hayabusa disponující 175 koňmi a Yamaha YZF 1000 R1, tak i veterány roku výroby 1945. Ve volné kategorii, do které se nakonec přihlásilo 18 automobilů a jeden motocyklový závodní speciál, bylo největší ozdobou BMW M 5 o objemu 5 litrů a výkonu 395 koní.

    Po ukončení první závodní jízdy bylo jané, že závod bude hlavně v nejsilnějších motocyklových třídách velmi vyrovnaný. Důkazem toho bylo např. 19 jezdců kategorie nad 850 ccm seřazených v jedné sekundě.

 

Přestávku mezi 1.a 2. závodní jízdou vyplnila exhibiční jízda dvou speciálů motocyklových dragsterů, ti mohelnickou trať využili k tréninku před závodem MČR dragster, který se jel v neděli 6.srpna v Pohořelicích.

    Ve druhé závodní jízdě se jezdci snažili svoje pozice ještě vylepšit, ne všem se to však dařilo. Ale ti nejrychlejší dosahovali na konci měřeného úseku rychlostí přes 220 km/h. 

Poháry pro vítěze si nakonec odvezli:  
do 50 ccm - Zdeněk Polášek,Cagiva Prima,Česká Ves, 
do 350 ccm - Vladimír Otto,Kawasaki ZXR 250,Jedovnice, 
do 600 ccm - Petr Zeman,Honda CBR 600 F,Veverská Bítýška, 
do 850 ccm - Vítězslav Šopík,Rýmařov,Suzuki GSX-R 750, 
nad 850 ccm - Richard Preissler,Kawasaki ZX 12 Ninja,Šumperk, 
motocyjkly enduro - Jiří Chytil,Honda XLV 1000 Varadero,Haňovice, 
motocykly chopper - Daniel Karger,Suzuki Intruder, Strakonice, 
motoveteráni - Martin Halouzka,Jawa 250,Mohelnice, 
volná kategorie Martin Basler,Vyšehoří, Renault Clio. 
V kategoriích motoveteráni a volná se soutěžilo v jízdě pravidelnosti to znamená, že rozhodoval rozdíl časů jednotlivých jízd, a tak byla vyhlášena i cena za nejlepší čas. Tu si odvezl mezi veterány Martin Haderka z Křelova na Jawě 350, v kategorii volná byly tyto ceny dvě nejrychlejší celkově byl Pert Rýdlo z Jaroměře na Yamaze a mezi automobily cenu získal Gregor Heer, Švýcar žijící v Mniší u Kopřivnice, jedoucí na BMW M5.

    Zlepšen byl také rekord trati Mohelnického Winklu jehož nová hodnota je 10,3 s a držitelem se stal vítěz kategorie nad 850 ccm Richard Preissler.

    Závod sledovalo přes 900 diváků.

    Pořadatelé děkují všem sponzorům, kteří na tuto akci přispěli : 

Servis televize Pospíšil, PROFI bike, K.M.servis, Autocentrum Mekyska, Profit Moto, MAM film, Motostar Honda, Auto Moto centrum Zábřeh, PSP kancelářská technika, Euroservis Smrčka, Tiskárna Křupka, Motocentrum Polášek, Proksch Michelin Olomouc.

zpracoval Pavel Kukrle, tel.: 0605/713 911